972-72-2555506+

נשמח להשתמע

ראשון - חמישי
17:00 - 8:30

לשירותכם

מהו תיקון 24
ולמה כל מעביד חייב לוודא שהוא מוגן מפניו?

מהו תיקון 24 ולמה כל מעביד חייב לוודא שהוא מוגן מפניו?

ב- 1.2.2009 נכנס לתוקפו "תיקון 24" לחוק הגנת השכר המעביר את נטל הוכחת כמות שעות העבודה מהעובד למעביד.

פרוש הדבר הוא שבמידה ועובד תובע תשלום עבור שעות עבודה נוספות המעביד הוא שיצטרך להוכיח שהעובד לא עבד באותן שעות.

ומהן ההשלכות של התיקון?

אם בעבר החתמת כרטיס נוכחות על ידי העובדים היתה נחלתם של מקומות עבודה גדולים בלבד הרי שמעתה מעביד שאינו מקיים מערכת אמינה העוקבת ומתעדת את שעות הנוכחות של עובדיו חשוף לתביעות מצד העובדים הפטורים מצידם מחובת ההוכחה שאכן עבדו את השעות שהם טענו שעבדו. מובן שחובת ההוכחה חלה על המעביד גם במיקרה של תאונה שיש לגביה מחלוקת האם אכן התרחשה במהלך שעות העבודה.

יתרה מזו – מעביד שלא שילם גמול עבור שעות נוספות או שניכה שעות היעדרות בלי שיוכל להוכיח העדרות בפועל, עלול להענש בעד שנתיים מאסר וגנס בגובה של עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

היבט נוסף שמחדש תיקון 24 הוא חובת המעביד לצרף אל תלוש המשכורת את כל הנתונים הרלבנטים לחישוב השכר לרבות פירוט שעות העבודה באותו חודש ומכך נגזרת החובה על המעביד לנהל רישום כלשהו של שעות הנוכחות במקום העבודה. גם כאן – מעביד שלא ימלא את דרישות החוק עלול למצוא את עצמו חשוף לתביעות בגובה אלפי שקלים מבלי שיהא על העובד להוכיח שאכן נגרם לו נזק מכך.

דוגמאות לפסקי דין שניתנו בעקבות תיקון 24 לחוק הגנת השכר

· בפסיקה משנת 2009 – למרות טענות המעביד שהעובד לא התייצב כלל לעבודתו באותו חודש בית המשפט חייבו לשלם שכר בגין 11 ימי העבודה שתבע העובד מאחר והמעביד לא הציג רישום של שעות עבודה במהלך החודש

· בפסיקה נוספת מאותה שנה קיבל בית המשפט את תביעת העובד לתשלום עבור 32 שעות עבודה מאחר והמעביד לא היציג פנקס ובו רישום שעות עבודה כנדרש בחוק.
· במקרה אחר קיבל בית הדין את טענת המעבידה שהוכיחה באמצעות רישומיה שהעובדת לא עבדה במהלך החודש בגינו תבעה שכר.

כיצד ניתן להגן על המעביד מפני תסבוכות משפטיות?

ההמלצה הגורפת למעבידים הינה להחזיק במערכת לניהול הנוכחות שתאפשר בקרה ותיעוד של נתוני נוכחות העובדים.

האם חובה להחזיק במערכת נוכחות?

המעביד מחוייב על פי חוק לנהל מעקב על שעות העבודה והנוכחות אך אינו מחוייב להחזיק לשם כך במערכת מכנית, דיגיטלית או אלקטרונית. יחד עם זאת מערכת נוכחות היא הפתרון הנוח והמשתלם ביותר מאחר וכל פתרון של רישום נוכחות ידני מחייב את המעביד לרשום מידי יום את שעות ההגעה והעזיבה של כל עובד ולהחתימו לצד כל רישום – פתרון שלא רק גוזל זמן יקר אלא גם מועד לתקלות כמו שיכחה ואובדן שבסופו של דבר המעביד הוא שעלול לשלם את מחירן.

אילו פתרונות קיימים כיום לניהול נוכחות?

בשוק קיימים היום מגוון רחב של פתרונות לניהול נוכחות ובהם: דיווח באמצעות העברת כרטיס מגנטי, כרטיסי קרבה, זיהוי ביומטרי (טביעת אצבע) ועוד.

ומה לגבי עובדים כמו טכנאים ואנשי מכירות הנמצאים בשטח?

כיום קיימות מגוון אפשרויות לדיווח נוכחות גם מחוץ לשטח החברה ובהן דיווח באמצעות תוכנת מחשב ואפליקציית דיווח סלולרי המאפשרת גם קבלת נתונים לגבי מיקום העובד ברגע הדיווח.

האם העובדים יכולים לזייף את נתוני הנוכחות שלהם?

עפ"י החוק החתמת כרטיס נוכחות של עובד אחר נחשבת להפרת משמעת חמורה. עובד אשר שכח להחתים נוכחות בשעון הנוכחות יכול למלא את השעות באופן ידני אולם אמינותו של דיווח זה נמוכה מאמינות שעון הנוכחות.

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email